لیمینت

 

لمينت بخشی از عمليات مربوط به بعد از چاپ است كه طی آن صفحه چاپ شده را برای رسيدن به اهداف خاصی توسط ورق های پلاستيكی می پوشانند

اين اهداف به شرح زير است :

  1. محافظت از مركب بر روی سطح چاپ شده در برابر سايش و عوامل ديگر
  2. افزايش ضخامت سطح چاپ شده برای استحكام بيشتر و جلوگيری از جمع شدن و لوله شدن سطح
  3. براق كردن سطح و ايجاد شفافيت در رنگ يا مات كردن آن در برابر انعكاس نور يا ايجاد جلوه هاي هنری و ...

از لحاظ روش ها و فرآينده های لمينت كردن اصولا تقسيم بندي هاي خاصی در بازار كار وجود دارد . برای مثال براق و مات يا سرد و گرم . اما كلا مفهوم اين روش در بردارنده پوش با سطوح پلاستيکی است . سطوح پلاستيکی هم البته در اين جا وپژگيهای خاصی دارند از لحاظ ضخامت ( برحسب ميكرون ) و ابعاد (رول يا شيت بسته به نوع دستگاه) .

انواع روش :

روش گرم : متداول ترين روش لمينت روش گرم است كه در آن پوشش پلاستيکی را با حرارت بر روی سطح می كشند. اين كار از قديم هم رايج بود كه به آن در اصطلاح عام خودمان پرس میگفتند ( نرم و خشک ...) و براي كارهای در قطع كوچک بود. دستگاه های امروزی البته بيشتر رول هستند و در كشور ما آنرا بيشتر در چاپخانه هایی كه دستگاه های چاپ ديجيتال دارند می توان يافت . لمينت با اين روش به دو صورت مات و براق صورت می گيرد و مي توان پشت و روی كار را به هر دو صورت لمينت كرد .

روش سرد : اين روش بيشتر برای محافظت از سطح كار چاپ شده و ايجاد جلوه های هنری است. تفاوت اين روش با روش گرم در نبودن حرارت و بكار بردن یک لايه بسيار نازك در اين سيستم است و می توان گفت كه معادل كار سلفون كشی است (یعنی لايه پلاستيک بسيار نازك با استفاده از چسب و فشار سيلندر بر روي سطح چسبانده می شود) . البته اين كار با پاشيدن مواد مايع خاص پليمری هم امكان دارد كه به آن كوتينگ مي گويند . اصولا بعد از پلات کار چاپ شده برا لمینت میکنند .

 

برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه لطفا در خبرنامه ما ثبت نام کنید .